Sivuston ylläpito:

kannonkiertajat-logo

Kanta-Hämeen AS-sarja

Suomen vanhin autourheilusarja ajettiin lähes suunnitellussa laajuudessa. Kanta-Hämeen autosuunnistussarjan aloittelijaluokan kartturimestaruuden voitti 13-vuotias mikkeliläinen Jani Klen. 

Koronavirusepidemia laittoi 60-luvulta alkaen yhtäjaksoisesti pyörineessä Kanta-Hämeen autosuunnistussarjan kalenteria uusiksi, mutta syyskesäpainotteiseksi muuttuneessa sarjassa järjestettiin silti kuusi osakilpailua. 

Sarjaan osallistui yli 140 eri kilpailijaa, ja sarjassa tehtiin yhteensä lähes 240 parisuoritusta. Kaikissa kilpailuluokissa käytiin tasaista pistekisaa mestaruudesta. Kunkin kilpailijan loppupisteisiin laskettiin hänen neljä parasta suoritustaan. 

Sarjan aloittelijaluokassa 13-vuotias Jani Klen luki isälleen Jari Klenille karttoja niin hyvin, että mikkeliläiset voittivat neljä osakilpailua ja olivat kaksi kertaa kolmansia. Monipuolisesti moottoriurheilua harrastavat Klenit harjoittelevat kartanlukua myös kotipuolessa. Riihimäen UA:n Manu ja Matias Immonen uusivat E-luokan kakkossijan.  

Ajamista E-luokassa harjoittelivat rallikuljettajat Jorma Laakso (HyUA), Juha Metsä-Mattila (AAU) ja MM-ralliuraa tekevä nuori Sami Pajari (HeiUA), joka kartanlukija Erik Järvinen (LamUA) sijoittui karttureissa kolmanneksi. 

Myös C-luokan mestaruus voitettiin maksimipistein, kun LopUA:n Kari Maunula ja Jarkko Laurila voittivat neljä kisaa. Viime vuonna AS-sarjan E-luokan voittaneet EMSC:n Vesa Hakola ja Mikael Korhonen ajoivat hienosti luokkaa ylempänä ja sijoittuivat C:n hopealle. Sami Pajarin tapaan myös Mikael Korhonen joutui jättämään AS-kisoja väliin kv-rallien takia, sillä hän lukee EM- ja SM-ralleissa nuotteja Emil Lindholmille. Kolmanneksi C:ssä ajoivat FoSUA:n Hannu Halme ja Aimo Gustafsson. 

B-luokan ykkönen ja kakkonen ajoivat kaksi osakilpailuvoittoa. KangUA:n Aleksi Mattsson ja Mikko Kallio kuittasivat B:n mestaruuden ennen Raul ja Jarno Kotajärveä – isä Raul saapui kisoihin Oulusta, poika sentään vain Vantaalta. 

Ylimmässä MA-luokassa FoSUA:n Jari Koivisto oli kuljettajien ja Joni Halme kartturien ykkönen. Sarjan kuuden järjestäjäseuran kesken käydyn seurakilpailun voitti Riihimäen Urheiluautoilijat. 

KlenJariJani

Mikkelin UA:n Jari ja Jani Klen voittivat AS-sarjan aloittelijamestaruuden. (kuva Pekka Virtanen)

 

Suomen pitkäikäisin autourheilusarja käynnistyy toden teolla tiistaina 4.8., kun ohjelmassa on ensimmäinen syyskauden viidestä kisasta.  

Autosuunnistuksen harjoitusajosarja on kuulunut kantahämäläiseen kesään jo yli 50 vuotta. Koronavirusepidemian vuoksi sarjassa ajettiin kevätkaudella vain yksi kisa, ja osa keväälle suunnitelluista kilpailuista siirtyi elokuulle.  

Riihimäellä 9.6. ajetun sarja-avauksen jälkeen ohjelmassa on ensi tiistaina 4.8. Hämeenlinnassa ajettava Ahveniston AU:n kisa, jonka lähtö- ja maalipaikka on Ahveniston moottoriradan kahviossa. AAU:n kisan jälkeen sarjassa kilpaillaan Janakkalassa 11.8., Hyvinkäällä 18.8., Lopella 25.8. ja Lammilla 1.9.  

AS-sarjan kisoihin osallistuminen on helppo ja edullinen tapa päästä sisään autosuunnistuksen maailmaan. Harjoitusajoissa ei vaadita minkään seuran jäsenyyttä tai tutkintoja, ja aloittelijoiden E-luokassa osanottomaksu on vain 10 euroa/pari/harjoitusajo.   

AS sopii hyvin perheharrastukseksi, sillä kartanlukija voi olla ajokortiton ja alaikäinen. Kisasuoritus kestää 1–2 tuntia.  

AS-sarjassa ei peritä sarjamaksua, mutta silti luokkien parhaat palkitaan sarjan päätyttyä. Kilpailija voi ajaa haluamansa määrän osakilpailuja, mutta sarjan loppupisteisiin lasketaan kunkin kilpailijan neljä parasta suoritusta.  

Lisätieto tapahtumista ja sähköiset ilmoittautumiskaavakkeet löytyvät osoitteesta autosuunnistus.net.  


Suomen pitkäikäisimmän autourheilusarjan avauskisa suunnistetaan tiistaina 9.6. Loput Kanta-Hämeen AS-sarjan viisi kisaa ajetaan elo–syyskuussa. 

Autosuunnistuksen harjoitusajosarja on kuulunut kantahämäläiseen kesään jo yli 50 vuotta – ja perinne jatkuu myös poikkeusolosuhteissa. Koronavirusepidemian vuoksi sarja-avaus siirtyi noin kuukaudella, eikä kevätkaudella ajeta kuin Riihimäen UA:n 9.6. isännöimä kisa. 

AS-sarjan kisoihin osallistuminen on helppo ja edullinen tapa päästä sisään autosuunnistuksen maailmaan. Harjoitusajoissa ei vaadita minkään seuran jäsenyyttä tai tutkintoja, ja aloittelijoiden E-luokassa osanottomaksu on vain 10 euroa/pari/harjoitusajo.  

AS sopii hyvin perheharrastukseksi, sillä kartanlukija voi olla ajokortiton ja alaikäinen. Kisasuoritus kestää 1–2 tuntia.

AS-sarjassa ei peritä sarjamaksua, mutta silti luokkien parhaat palkitaan sarjan päätyttyä. Kilpailija voi ajaa haluamansa määrän osakilpailuja, mutta sarjan loppupisteisiin lasketaan kunkin kilpailijan neljä parasta suoritusta. 

Sarjan syyskausi käynnistyy näillä näkymin 4.8. Hämeenlinnassa Ahveniston AU:n kisalla. RiiUA:n ja AAU:n lisäksi osakilpailuja järjestävät Hyvinkään, Lammin ja Lopen UA:t sekä Turengin AUK.

 Ilmoittautuminen RiiUA:n 9.6.2020 osakilpailuun

 

Sarjapisteet

RiiUA 9.6.2020 tulokset
AAU 4.8.2020 tulokset
TAUK 11.8.2020 tulokset
HyUA 18.8.2020 tulokset
LopUA 25.8.2020 tulokset
LamUA 1.9.2020 tulokset

 

Kanta-Hämeen autosuunnistussarjan kevään osakilpailut on peruttu, mutta suurin osa pyritään järjestämään elo-syyskuussa.

JSN Gruve is designed by JoomlaShine.com