Valikko Sulje

Kanta-Hämeen autosuunnistussarja jatkuu tiistaina 9.8.

ASsarjaMaasturi

Kanta-Hämeessä 60-luvulta alkaen järjestetyn autosuunnistuksen harjoitusajosarjan syyskausi käynnistyy Janakkalassa tiistaina 9.8. ajettavalla kisalla.

Yhdeksän autourheiluseuran järjestämässä kesäisessä AS-harjoitusajosarjassa ajettiin toukokuussa neljä kisaa. Sarja saavuttaa 9.8. puolivälin, sillä syyskaudella on ohjelmassa viisi tiistai-iltaisin ajettavaa harjoitusajoa.

Suomen pitkäikäisimmän autourheilusarjan jäljellä olevat osakilpailut ajetaan Janakkalassa 9.8., Nurmijärvellä 16.8., Lopella 23.8., Hyvinkäällä 30.8. ja Lammilla 6.9. Nurmijärven Myllykukosta käynnistyvän kisan järjestää sarjaan tänä vuonna mukaan tullut vantaalaisseura UFAK:

AS-sarjan kisoihin osallistuminen on helppo ja edullinen tapa päästä sisään autosuunnistuksen maailmaan. Harjoitusajoissa ei vaadita minkään seuran jäsenyyttä tai tutkintoja, ja aloittelijoiden E-luokassa osanottomaksu on vain 10 euroa/pari/harjoitusajo.

Jokaisen harjoitusajon lähtöpaikalla on noin tuntia ennen E-luokan lähtöaikaa pieni aloittelijakoulutusinfo. AS sopii hyvin perheharrastukseksi, sillä kartanlukija voi olla ajokortiton ja alaikäinen. Kisasuoritus kestää 1–2 tuntia.

AS-sarjassa ei peritä sarjamaksua, mutta silti luokkien parhaat palkitaan sarjan päätyttyä. Kilpailija voi ajaa haluamansa määrän osakilpailuja, mutta sarjan loppupisteisiin lasketaan kunkin kilpailijan kuusi parasta suoritusta.

Osakilpailuihin ilmoittaudutaan sähköisesti täältä löytyvillä ilmoittautumiskaavakkeilla.

Kevätkauden kisojen jälkeen E-luokan kärjessä on äiti-tytärpari Tuija Järvinen – Johanna Erämaja. C-luokan ykkössijasta kilvoittelevat perheparit Esko Vuorenpää – Päivä Laajamäki sekä Merja ja Petteri Tikkaoja. B-luokassa ykköspaikkaa pitää isä-poikapari Rolf Felin – Stefan Felin.

 

ASsarjaMaasturi

Autosuunnistuksen aloittaminen on helppoa, sillä kilpaa pystyy ajamaan tavallisella henkilöautolla ilman mitään erikoisvarusteita.

ASsarjaCluokka

 

Kangasalan Esko Vuorenpää ja Päivi Laajamäki kilpailevat näppärällä pikkuautolla.

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *