


Moderators: Moderaattori, Moderaattorit
Kyl mää nyt olen kovin huono löytämään tästä mitään mainintaa tuosta määräaikaiskatsastuksesta:Väittäisin melko vahvalla mutu-pohjalla, että ajoneuvo ei ole ajoneuvoasetuksen mukaisessa kunnossa jos määräaikaiskatsastus on suorittamatta.
Jos oikein tarkkoja ollaan (niinkuin me yleensä olemme) niin tuollaista ajoneuvoasetustahan ei ole olemassakaan. On ajoneuvolaki ja asetus ajoneuvojen käytöstä tiellä, jota sovelletaan ajoneuvolain alaisiin ajoneuvoihin.eero wrote:Kyl mää nyt olen kovin huono löytämään tästä mitään mainintaa tuosta määräaikaiskatsastuksesta:Väittäisin melko vahvalla mutu-pohjalla, että ajoneuvo ei ole ajoneuvoasetuksen mukaisessa kunnossa jos määräaikaiskatsastus on suorittamatta.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1992/19921257
Riippuunee täysin lampusta ja valokuviosta, aiheuttaako vai ei. Ja ainahan tuohon valon alapuolelle olisi helppo rakentaa pieni lippa, mikä rajoittaa valon tuloa ikkunalle/konepellille. Sehän vaaditaan tuolla konttorillakin, että valo ei saa heijastua ikkunaan/konepeltiin kuskia häiritsevästi (kuten mainitsitkin).jukka p wrote: ↑Fri Oct 11, 2019 9:49 am Mitenhän tällainen "ikkuna-asennus" tulkittaisiin? https://images.app.goo.gl/BnJ1JHxaXu4eyeTC8 tässähän valoa ei ole asennettu "katolle"
Olen aika varma, että kuvan asennus aiheuttaa sekä tuulilasiin että nokkapeltiin valaistusta, joka häiritsee kuljettajan näkemistä,
ja siten ei täytä lain vaatimusta.